تبلیغات
سایت تفریحی Randomize - اسرار حروف مقطعه قرآن
 
درباره وبلاگ


سایت تفریحی رندومایز برای تفریح و سرگرمی مردم ایجاد شده است و هدف ما تفریح شما در این جاست.
چیز هایی که در سایت تفریحی سرگرمی ما میتوانید ببینید:


کدهای جاوا برای وبلاگنویسی

پ نه پ های باحال تصویری

عکس های طنز و خنده دار

اخبار ایران

تاریخی

دانلود

نوشته های طنز و خنده دار

و مطالب سرگرم کننده دیگر....مدیر وبلاگ : محمد
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد ایجاد پست هایی در مورد تدریس زبان انگلیسی چیست؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سایت تفریحی Randomize
.::به وبلاگ سرگرمی تفریحی رندومایز خوش آمدید::.
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
شنبه 1391/05/21 :: نویسنده : محمد
خرید بک لینک

اسرار حروف مقطعه قرآن
وجود رمزهایی میان خدا و پیامبراسلام
یک پژوهشگر قرآنی با تبیین برخی راز و رمزهای حروف مقطعه قرآن گفت: علما ودانشمندان اسلامی بر وحی بودن این حروف و رمز بودن آنها میان خداوند و پیامبراسلام (ص) اتفاق نظر دارند، نکته مهم ضرورت پرهیز از تفسیر به رأی حروف مقطعه است.
صدای شیعه: حجت الاسلام حسن رضا رضایی پژوهشگر قرآنی و استاد حوزه و دانشگاه دررابطه با راز و رمز حروف مقطعه قرآن اظهار داشت: پیش از پرداختن به راز و رمز حروفمقطعه قرآن باید چند نکته را درنظر گرفت.
وی افزود: خداوند در آیاتی از قرآن تأکید دارد که هیچکدام از الفاظ قرآن بیهودهنیست، از این رو شک نیست که حروف مقطعه
 داری فلسفه است و بیهوده در قرآنقرار نگرفته است. دربرخی آیات قرآن تأکید شده است در قرآن هیچ شک و شبه ای نیست و آیاتقرآن متقن و محکم است، از این رو نمی توان حروف مقطعه را عبث تصور کرد.
حجت الاسلام رضایی با اشاره به اینکه تمام سوره ها، الفاظ و کلمات قرآن معجزه استگفت: حروف مقطعه نیز جزء الفاظ و حروف قرآن هستند که دارای اعجاز بوده و بارمعنایی خاصی نیز دارند و عدم درک ما دلیل بر اضافه بودن آن نیست. اصل حروف مقطعهمسئله ای است که دانشمندان به وجود آن در قرآن اتفاق نظر دارند، بدین معنا که حروفمقطعه در قرآن حادث نشده است بلکه از ابتدا بوده و بخشی از وحی بوده است. کسی آنرا حذف و اضافه نکرده است، این حروف هم لفظ و هم معنای آن وحی است.


ادامه ی این پست را در ادامه مطلب مشاهده کنید...

29 سوره با حروف مقطعه آغاز می‌شوند
حجت الاسلام رضایی در رابطه با رمز و راز حروف مقطعه اظهار داشت:
در قرآن 26 سوره مکی و 3 سوره مدنی است که با حروف مقطعه شروع می شوند، یعنی از114 سوره 29 سوره با حروف مطقعه شروع شده اند .
استاده حوزه و دانشگاه یادآور شد: این که چرا سوره های مکی بیشتری با حروف مقطعهشروع شده پرسشی است که دانشمندان اسلامی هنوز پاسخ قانع کننده ای برای آن نیافتهاند. مسئله قابل توجه اینجاست که سوره های مکی
بیشتر به مسائل اعتقادی توجه دارند و در آنها بیشتر حرف از قیامت، بهشت و جهنم و عالمبرزخ بوده و ایمان و رسیدن به خدا مورد تأکید قرار دارند. پس از حروف مقطعه که در آیاتاولیه سوره ها آمده است مطلب بعدی به کتاب وحی، قرآن و ذکر اشاره می کند و کنار همگذاشتن این مطالب وحی الهی را نشان می دهند و بی تردید نشان دهنده اسراری است کهدر این حروف نهفته شده است.
وی گفت: برخی از این حروف مقطعه تک حرفی است مثل "قاف" و"صاد" ، برخی دو حرفی و برخی سه حرفی است که دارای رمز، راز و اسراریاست که دانشمندان هنوز به آن دسترسی پیدا نکرده اند.
رضایی اظهار داشت: برخی افراد این 14 حرفی که حروف مقطعه را تشکیل می دهند را رویهم گذاشته و مطلبی بر اساس خواسته و اعتقاد خود استخراج کردند و این جمله "صِراطُ عَلَیٍّ حَقٌ، نُمْسِکُهُ " (راه علی (ع) حق است و ما به دامن او چنگمی زنیم) اما این امر تفسیر به رأی حروف مقطعه است . چرا که صرف روی هم گذاشتن اینحروف مقطعه اسرار آن را مشخص نمی کند. ممکن است پیروان سایر مذاهب نیز با روی همگذاشتن این حروف مقطعه مطلب مطابق با خواست خود را استخراج کنند.
حجت الاسلام حسن رضا رضایی اضافه کرد: آیت الله خویی اشاره زیبایی در این رابطهداشته و گفته است که در دست داشتن مواد خام و اولیه هنر نیست، هنر ترکیب این موادخام و اولیه است. شمشیر ذوالفقار علی (ع) اگر در دست هرکس قرار بگیرد تنها آهنپاره ای است، اما هنگامی که با شجاعت، همت، و جرأت علی ترکیب می شود تبدیل بهذوالفقار می شود. از این رو قرآن معجزه محسوب می شود چرا که تا امروز نیز هیچکسنتوانسته سوره و حتی آیه ای نظیر آن بیاورد.

سوره های دارای حروف مقطعههمسان، مضمون و سیاق مشابه دارند
وی گفت: علامه طباطبایی نیز در این رابطه نکته ای را مورد اشاره قرار داده کهاستنباط زیبایی از این حروف است. علامه طباطبایی اشراف کامل بر کل سوره های قرآنداشته و با بررسی کل حروف مقطعه به این نتیجه رسیده که سوره هایی که دارای حروفمقطعه همسان هستند مثلا "الم" و "الر" دارای مضامین و سیاقمشابه هستند. همچنین سوره اعراف که با الف لام میم و صاد آغاز شده جامع سوره هاییاست که با الف لام میم و صاد شروع می شوند.
رضایی در ادامه تأکید کرد: عده ای چون رشاد خلیفه اعتقاد دارند سوره هایی که باحروف مقطعه شروع می شود حروف مقطعه آن در همان سوره بیشتر به کار رفته است. برایمثال حروف مقطعه الف لام میم در سوره بقره، حرف الف در این سوره از سایر حروفبیشتر کاربرد داشته، پس از آن کاربرد حرف لام بیشتر بوده و در آخر کاربرد حرف میمدر این صورت قابل توجه بوده است.
حجت الاسلام رضایی با بیان اینکه در برخی احادیث آمده است حروف مقطعه ای که درسوره های قرآن آمده ترکیبی از اسماء الهی است گفت: در سوره بقره الف لام میم به" انا الله الملک " اشاره دارد. در سوره عمران الف لام میم به "انا الله المجید" اشاره دارد. گروه دیگری از دانشمندان و مفسرین اظهار داشتندکه حروف مقطعه جزء رموز قرآن بوده، ما آن را درک نمی کنیم پس چرا باید دنبال ارائهتفسیری برای آن باشیم و از قرآن تفسیر به رأی ارائه کنیم؟ در قرآن هم اشاره شدهاست که برخی
 آیات قرآن به گونه ای است که تفسیر آن را تنها معصومیندرک می کنند.

حروف مقطعه تفسیر به رأی نشوند
این پژوهشگر قرآن با اشاره به اینکه برخی ها اظهار می دارند که حروف مقطعه قرآن بهتعداد آیات و سوره ها اشاره دارند، گفت: برخی معتقدند الف لام میم با رمز و رموزیکه دارد اشاره می کند که آیات و سوره ها چه تعداد هستند. عده ای دیگر اعتقاد دارندحروف مقطعه قرآن سوگند است مثل والتین و والزیتون. برخی ها هم اعتقاد دارند کهحروف مقطعه قرآن باید براساس حروف ابجد بررسی شوند و نباید به دنبال معنا و تفسیرآنها باشیم، عده ای دیگر هم اظهار داشتند که پیام اجمالی سوره در حروف مقطعه نهفتهاست.

رمزی میان خالق و پیامبر
این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: برخی هم گفته اند که این حروف به کسانی اشارهمی کند که نسخه هایی از قرآن را در اختیار داشتند. در زمان رسول الله چند کاتب اینآیات را می نوشتند و حروف مقطعه اول نام نویسندگان این آیات است تا مشخص شود کهکاتب قرآن چه کسانی است.
وی در نهایت تأکید کرد: اشتراک این نظرات این است که حروف مقطعه رمزی بین خدا وپیامبر است به این معنا که گوینده نمی خواهد دیگران این رمز را بفهمند و تنها برایمخاطب خود این رمز را آشکار ساخته است.
نوع مطلب : جمله(از نوع فلسفی)، دیگر، جملات امام علی، 
برچسب ها : مقطعه، اسرار، حروف، اسرار حروف مقطعه قرآن،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 1396/05/10 03:41
Hi to every body, it's my first pay a quick visit of this webpage; this
weblog consists of remarkable and actually fine material designed for
readers.
جمعه 1396/02/8 12:24
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied
on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your
intelligence on just posting videos to your weblog when you
could be giving us something enlightening to read?
شنبه 1396/02/2 21:19
I really like what you guys are up too. This kind of clever work and coverage!
Keep up the good works guys I've included you guys
to my personal blogroll.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر